​Çoklu Gaz Ölçüm Cihazı

 

Çoklu gaz ölçüm cihazı; farklı endüstrilerin güvenlik izleme gereksinimlerini karşılayan, portatif olarak ortamda ki gazları ölçen bir cihazdır. Yanıcı gazların, oksijen tükenmesinin ve çeşitli toksik gazların tespiti ve ölçümü için kullanılırlar. Çoklu gaz ölçüm cihazı, çeşitli gazların aynı anda izlenmesi gereken durumlar için tasarlanmıştır. Cihazlar beş adete kadar sensör ile kullanılabilir. Böylece aynı anda beş farklı gazın tespiti ve ölçümü yapılabilir. Genellikle, Hidrojen Sülfür, Karbon Monoksit, Oksijen ve yanıcı patlayıcı (% LEL) gazların ölçümü için kullanılırlar. Dedektörler, tehlikeli gaz seviyeleri algıladığında sesli, ışıklı ve titreşimli bir alarm vererek kullanıcıyı uyarır. Çoklu gaz ölçüm cihazlarının kullanımı kolaydır ve kullanıcının kapsamlı bir şekilde eğitilmesini gerektirmez. 

Portatif gaz ölçüm cihazı tipik olarak pasif (difüzyon) veya pompalı olarak gaz algılaması yaparlar.Dahili pompalı modeller, havayı bilinmeyen ve potansiyel olarak toksik veya yanıcı bir atmosferden bulunduğunuz yere kolayca çekmenize olanak sağlar, böylece monitörün sonuçlarını güvenli olduğunu bildiğiniz bir alanda görebilirsiniz. 

Tüm gaz dedektörleri, gaz ölçümlerin doğruluğunu sağlamak için düzenli kalibrasyon gerektirir. (Kalibrasyon fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz) Sensörlerin düzgün çalışmasını sağlamak için en az üç ayda bir cihazın kalibre edilmesi çok önemlidir. 

Çoklu gaz ölçüm cihazı fiyatları 500 ila 6.000 Dolar arasında değişir. Sensör sayısına, özelliklerine ve aksesuarlara bağlı olarak fiyat değişkenlik gösterir.