Partikül Ölçüm Cihazı


Partikül ölçüm cihazı; havadaki çeşitli büyüklükteki parçacıkların boyutunu ölçen ve sayan bir araçtır. Hava (aerosol), su ve kimyasallar dahil olmak üzere belirli temiz ortamlardaki partikül kontaminasyonunu izlemek ve teşhis etmek için bir partikül sayacı kullanılır.

Partikül ölçüm cihazları, temiz üretim uygulamalarını desteklemek için çeşitli uygulamalarda kullanılır. Başta temiz odalar olmak üzere, farmasötik ilaç ürünleri, elektronik bileşenler ve düzenekler, tıbbi cihazlar, petrol ve gaz gibi farklı endüstriler ve uygulamalarda kullanımları yaygındır.

Partikül ölçüm cihazı, temiz oda operasyonlarında kirleticilerin kaynağını ve görünümünü izleme, sınıflandırma ve teşhis etmede çok önemli bir rol oynar. Yarı iletkenler, düz panel ekranlar ve sabit disk depolama birimleri üreticileri, iyileştirilmiş hava kalitesi ile nihai verim artışı arasındaki ilişkiyi uzun süredir kabul etmektedir. Spesifik olarak, havadaki partiküllerin kontrolü, temiz odalar, bölgeler ve alanlar için ISO Sınıfı sertifikasyonunun elde edilmesinde esastır. Çalışma alanları üretim talepleri ile değiştiğinden, istenen temizlik seviyelerini ölçmek ve sürdürmek için yerel izleme ekipmanına erişim esastır. 


Partikül Ölçüm Cihazı Nasıl Çalışır?

Aerosol partikül ölçüm cihazı, optik ve yoğuşma olmak üzere iki tipte mevcuttur.

Optik partikül sayaçları, havadaki ve sıvılardaki partikülleri izleyebilir. Yüksek enerjili bir ışık kaynağı kullanılarak, ışık kaynağı bloke edildiğinde parçacıklar ölçülür ve sayılır. Bu özel izleme cihazı, havadaki partikülü ölçmek için ışığın saçılması ilkesini kullanır. Optik bir parçacık ayrıca ışık engelleme, ışık saçılımı ve doğrudan görüntüleme yöntemlerini kullanarak parçacıkları algılayabilir ve ölçebilir.

Yoğuşma partikül sayacı, gelen partikülleri %200'e kadar büyütmek için izopropil alkol veya bütanol kullanır. Bu izleme cihazı, teknisyenlerin 2 nm kadar küçük partikülleri algılamasına olanak tanır, burada bu kadar küçük partiküller optik partikül sayacı tarafından tespit edilemez. Elde taşınabilen bir formda mevcut olan bu modeller, spot kontrol için daha düşük bir akış hızına sahip olduklarından ve daha düşük hacimlerdeki havanın sertifikasyonuna sahip olduklarından temiz oda için idealdir. Daha büyük hacimlerdeki havanın 24 saat izlenmesi için, temiz bir odaya büyük bir portatif yoğuşma partikül sayacı monte edilebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR