Gaz Ölçüm Cihazı

Gaz ölçüm cihazı, bir alandaki gazların varlığını algılayan ve gazların miktarını ölçen, genellikle güvenlik sisteminin bir parçası olan cihazdır. Gaz ölçüm cihazı bir gaz kaçağını veya diğer emisyonları tespit etmek için kullanılır. Gazlar genellikle ppm (milyon başına parça) biriminde ölçülür. Gaz ölçüm cihazı, sızıntının meydana geldiği alandaki operatörlere alarm verebilir ve bu da onlara tehlikeli alandan ayrılma fırsatı verir. 

Patlayıcı, yanıcı ve toksik gazları ve oksijen tükenmesini saptamak için gaz ölçüm cihazı kullanılabilir. Oksijen, karbonmonoksit, hidrojen sülfür, yanıcı patlayıcı, amonyak ve karbondioksit gazları en çok ölçülen gaz türleridir. 

Gaz ölçüm cihazı portatif ve sabit olarak ikiye ayrılır. Portatif gaz ölçüm cihazı kolay taşınabilir ve uygun maliyetlidir. Sabit gaz ölçüm dedektörü ise sürekli ölçüm ve izleme yapabileceğiniz gelişmiş sistemlerdir. İki tip cihazın farklı avantaj ve dezavantajları bulunur. 

Gaz ölçüm cihazı; petrol ve gaz endüstrisi, su & atıksu arıtma ve işletme tesisleri, petrokimya, ilaç, cam, çimento, demir çelik, kağıt, enerji, savunma, otomotiv, tekstil, ambalaj, gıda, ısıtma soğutma (Hvac), denizcilik, kimyasal tesisler, madencilik, inşaat, metalurji, tarım ve hayvancılık, hastaneler, üniversiteler gibi birçok sanayi ve sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR