Sous Vide Cihazı


Sous vide cihazı; su dolu bir tencere veya kap içindeki et, balık veya sebze gibi yiyeceklerin düşük ve kontrollü sıcaklıklarda (45 ila 85 derece), vakumlu torbalar içinde suyunu ve yağını kaybetmeden uzun sürede pişirmeye yarayan bir pişirme cihazıdır.

"Sous Vide" kelimesi Fransızcadır ve Türkçe karşıığı "vakumda"dır. Et, balık veya sebzeleri su dolu bir tencerede, kontrollü sıcaklıklarda, vakumlu torbalarda yavaş yavaş pişirme yöntemini açıklar.

Sous vide pişirme tekniği, lezzet vericidir ve iç sıvının pişirme sırasında kaybolmasını önler. Havanın uzaklaştırılması, gıdaların oksijenle reaksiyona girerek yabancı tatların oluşumunu (oksidasyon) engeller ve verimli ısı aktarımı sağlar. Böylece aşırı pişirmeden kaynaklı etler kurumaz veya yanmaz.  Sous vide (vakumda) pişirme yöntemi, et, balık veya sebzelerin su dolu bir kap veya tencerede sabit bir düşük sıcaklıkta, genellikle 45 ila 85 santigrat derece arasında hafifçe pişirildiği bir gıda hazırlama yöntemidir. Pişirilecek gıdalar, vakumla paketlenir ve bir vakum kapatıcı torbasına veya uygun bir dondurucu torbasına kapatılır. Yiyecekler baharatlanabilir veya pişirilmeden önce otlar eklenebilir. Bu, gıdanın iç sıvısının kaçmasını engeller ve her yemek %100 başarı garantisi ile sulu, yumuşak, aromatik ve mükemmel şekilde pişirilir. 

Sous vide pişirici ile evinizde bir profesyonel gibi mükemmel tat ve aromaya sahip yemekler hazırlayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR