Elektromanyetik Alan Ölçüm Cihazı

 

Elektromanyetik alan ölçüm cihazı (Emf ölçer), elektromanyetik alanları ölçmek için kullanılan bir ölçüm aletidir. Çoğu cihaz, elektromanyetik radyasyon akışı yoğunluğunu (DC alanları) veya zamanla elektromanyetik alandaki (AC alanları) değişimi, esas olarak bir radyo anteniyle aynı, ancak oldukça farklı tespit özelliklerine sahip olarak ölçer.

En büyük iki kategori tek eksen ve üç eksendir. Tek eksenli cihazlar üç eksenli sayaçlardan daha ucuzdur, ancak ölçüm cihazı alanın yalnızca bir boyutunu ölçtüğü için bir ölçüm sürecini tamamlamak daha uzun sürer. Tam bir ölçüm elde etmek için tek eksenli aletlerin her üç eksende çevrilmesi ve döndürülmesi gerekir. Üç eksenli bir sayaç, üç eksenin tümünü aynı anda ölçer, ancak bu modeller daha pahalıdır.

Elektromanyetik alanlar AC veya DC akımlarla üretilebilir. Bir EMF ölçer, genellikle elektrik tesisatı gibi insan yapımı kaynaklardan yayılan AC elektromanyetik alanlarını ölçebilir, gaussmetreler veya manyetometreler, Dünya'nın jeomanyetik alanında doğal olarak oluşan ve doğru akımın bulunduğu diğer kaynaklardan yayılan DC alanlarını ölçer.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR